2015 m. gegužės 30 d., šeštadienis

Becukriai veganiški ledai iš moliūgo


Vasariški orai dažnėja, valio! Iki ledų sezono įsibėgėjimo norisi atrasti tobulą veganišką šaldyto deserto receptą, taigi, paieškos tęsiasi (ledai Nr. 1, ledai Nr. 2, ledai Nr. 3). Šiandien ant stalo – ledai iš moliūgo.
Receptuose dažniausiai moliūgo tyrė iš skardinės maišoma su kokosų pienu, kitaip tariant, tai tampa tik viena iš kokoso pieno ledų variacijų, tačiau aš labai norėjau išbandyti „gryną“ produktą, todėl pasirinkau adaptuoti šį variantą:
-----------------------------------------------------------------------------------------
1 nedidelis saldus moliūgas (rinkausi butternut)
1 šaukštas turimo riešutų sviesto (dėjau anakardžių, bet puikiai tiks ir kiti)
1 šaukštas alyvuogių aliejaus
1 šaukštas ryžių sirupo arba 6 brinkintos datulės
druskos, cinamono, muskato, vanilės, kardamono pagal skonį
iki 0,5 puodelio sojos/riešutų/ryžių pieno

Moliūgo tyrės gamyba namuose:
Ši dalis priklauso nuo kiekvieno asmeninio sveikatinimosi ir tingėjimo laipsnio. Galima tyrę pasigaminti per 40 minučių, bet... galima ir per 10.
Būdai:
1. Orkaitė: įkaitinam orkaitę iki 180 laipsnių, moliūgą nulupam ir supjaustom delno dydžio gabaliukais, dedam į skardą, kurios dugną apsemiam vandeniu, kepam 25-30 min., arba kol moliūgas suminkštėja, išimam, kiek atvėsinam, metam į maisto smulkintuvą ir sutrinam iki vientisos tyrelės.
2. Puodas/garpuodis: moliūgą supjaustom nedideliais gabaliukais (4x4cm), dedam į vandenį su puodu arba į garpuodį, verdam apie 15-20 min., arba kol moliūgas suminkštėja, išimam, gerai nusausinam, kiek atvėsinam, metam į maisto smulkintuvą ir sutrinam iki vientisos tyrelės.
3. Mikrobanginė (auč): moliūgą supjaustom nedideliais gabaliukais (4x4xcm), dedam į indą, pritaikytą mikrobanginei, pilam apie trečdalį vandens, uždengiam maistine plėvele ir užsukam laikmatį 10 min. didžiausiu galingumu. Patikrinam, ar minkštas, procesą kartojam ilgesniam laikui, jeigu prireikia (priklauso nuo gabaliukų dydžio, pačio moliūgo ir mikrobanginės galingumo). Kiek atvėsinam, metam į maisto smulkintuvą ir sutrinam iki vientisos tyrelės.

Ledų gamyba:
1. Visus ingridientus, skirtus ledams, išskyrus pieną, metam į maisto smulkintuvą ir gerai išsukam iki vientisos masės.
2. Masę ragaujam, prieskoninam papildomai, jeigu reikia, sukdami virtuviniame kombaine pilam kuo mažiau pieno, kad ledai įgautų, plius-minus, tirštos grietinės konsistenciją.
3. Transportuojam į dėžę/indą ir į šaldiklį bent 3 valandom, o geriausia – pernakt.

Visi namų gamybos ledai sušąla į labai kietą ledą, todėl prieš mėgaujantis išimam iš šaldiklio valandžiukę prieš ir kiek atitirpdinam (arba, kad ją velniai kur rautų, metam minutei-kitai į mikrobanginę).
--------------------------------------------------------------------------------
Mūsų verdiktas – liuks! Kremiški, švelnūs, sodrūs ir „turtingo“ skonio naminiai veganiški ledai.

2015 m. gegužės 28 d., ketvirtadienis

Veganiški nekepti burokėlių krepšeliai


... arba saldi becukrė burokėlių tarta, gavusi 9 iš 10 skonio taškų.
Po labai pasisekusio burokėlių torčiuko (receptas – ČIA), užsinorėjau išbandyti daugiau nekeptų burokėlių saldumynų variantų. Taip ant stalo atsidūrė šie lengvučiai, skanučiai ir sveikučiai krepšeliai. Tiesa, vėlgi, nekantruolės garbės žodis – juos tiesiog būtina prieš patiekiant palaikyti šaldytuve pernakt, todėl rekomenduoju viską suruošti iš vakaro.
------------------------------------------------------------------------------------------
Krepšeliams:
1 puodelis datulių (brinkintų, jeigu sausos)
(galima naudoti džiovintas figas arba maišyti įvairiomis proporcijomis su datulėmis bei razinomis)
2/3 puodelio migdolų miltų (iki miltų susmulkintų migdolų)
(galima keisti bet kokiais kitais riešutais (išskyrus žemės) arba naudoti avižinius miltus (iki miltų susmulkintus avižinius dribsnius)
1-2 šaukštai vandens

Įdarui:
1 mažas žalias burokėlis arba pusė vidutinio
1 apelsinas su nutarkuota žievele (reikės ir žievelės, ir pačio apelsino)
0,5 puodelio brinkintų anakardžio riešutų
1 vidutinės citrinos sultys
1 šaukštas ryžių sirupo

1. Krepšeliams skirtus produktus išsukam maisto smulkintuvėje iki vientiso limpančio plasteliniško darinio naudodami kiek įmanoma mažiau vandens.
2. Iš to darinio kaip iš plastelino lipdom krepšelius. Arba trombuojam keksiukų formos dugną (naudojau silikonines keksiukų formeles).
3. Atidedam į šaldiklį, kol gaminsim įdarą.
4. Įdarui skirtus produktus sudedam į maisto smulkintuvą ir ilgai malam iki vientisos, glotnios masės, kol nelieka burokėlių gabaliukų. Paragaujam ir adaptuojam pagal skonį.
5. Užpildom keksiukų vidų, dedam į šaldytuvą ir pamirštam visai nakčiai.
6. Ryte tik pramerkę akis su naktiniais ir basom kojom bėgam ragauti, kas gavosi. Ties ketvirtuoju keksiuku jau galim ir arbatos užsivirti.

2015 m. gegužės 25 d., pirmadienis

Veganiška pica su „sūrio“ padažu


Penktoji ciklo „Eksperimentai ir kitos linksmybės su veganiškais namie gamintais sūriais“ dalis (pirmoji dalis, antroji dalis, trečioji dalis, ketvirtoji dalis).
-----------------------------------------------------------------------------------------
1 pakelis šilkinio tofu
3 šaukštai maistinių mielių dribsnių
1 šaukštas švelnių garstyčių (prancūziškų)
1 kupinas šaukštelis paprikos miltelių
1 šaukštas sojos padažo
svogūnų miltelių, česnakų miltelių, druskos (arba keisti pastaruosius tris į asafetidos miltelius)
0,5 šaukštelio ciberžolės (nebūtina)
1 nepilnas (nubraukštas) šaukštas kukurūzų krakmolo
2-5 šaukštai sojos/riešutų/ryžių pieno

1. Visus ingridientus, išskyrus pieną, sudedam į maisto smulkintuvą ir išsukam iki vientisos masės. Paragaujam ir papildomom trūkstamais prieskoniais iki norimo aitrumo/švelnumo.
2. Pamažu pilam pieną (kuo mažiau) iki „sūrio“ masė taps norimos konsistencijos – maždaug riebaus jogurto (skystos grietinės). Nepersistengiam ir turim omenyje, kad kepant viskas dar labiau sutirštės dėl sudėtyje esančio krakmolo.
3. Klojam picos viršų ir kepam kaip įprasta. Arba naudojam su bekiaušiniais makaronais o bei visur kitur, kur noris „sūrio“ padažo.

P.s. šiandien kukurūzų tešlos (iš 1/2 kvietinių miltų + 1/2 kukurūzų miltų) picon atsigulė vos keli ingridientai: vyšniniai pomidorai, cukinija ir alyvuogės.

.

2015 m. gegužės 22 d., penktadienis

Veganiškas „omletas“ su veganiška „grietine“


Galima stoiškai nebandyti atkartoti jokių gyvulinės kilmės produktų skonių veganiškoje mityboje, bet galima ir pabandyti. Karūna nenukrenta.
Šiandien ant stalo garuoja veganiškas „omletas“ su veganiška „grietine“. Lengvas, skanus užkandis, paįvairinęs pusryčių meniu.
--------------------------------------------------------------------------------------------
„Omletui“:
1 pakelis šilkinio tofu
3 šaukštai ryžių/sojos/riešutų pieno
2 šaukštai maistinių mielių dribsnių
1 šaukštas kukurūzų krakmolo
0,5 šaukštelio ciberžolės
2 šaukštai alyvuogių aliejaus
juodosios druskos (kala namak) arba įprastos
česnakų, svogūnų miltelių (arba asafetidos miltelių) (nebūtina)

Įdarui: norimų daržovių/grybų

„Grietinei“:
1 puodelis anakardžių riešutų (brinkintų pernakt) arba brinkintų lukštentų saulėgrąžų
1 nedidelės citrinos sultys
1 šaukštelis obuolių acto
druskos
2-5 šaukštai sojos/riešutų/ryžių pieno arba vandens

1. Veganiškai „grietinei“ skirtus produktus sumetam į maisto smulkintuvą ir išsukam iki vientisos masės naudodami kuo mažiau pieno/vandens, kol viskas supanašėja į grietinės konsistenciją. Įdedam į šaldytuvą, kol gaminsim omletą.
2. „Omletui“ skirtus produktus sudedam į maisto smulkintuvą, išsukam iki vientisos masės. Juodoji druska šiam patiekalui suteikia kiaušinio skonio, tačiau galima naudoti ir įprastą druską.
3. Masę pilam į keptuvę, formuojam blyną, kepam nelimpančios dangos keptuvėje ant silpnos ugnies, kol apskrunda, verčiam, apkepam ir iš kitos pusės.
4. Patiekiam su pasirinktomis daržovėmis ir atvėsinta veganiška „grietine“.



2015 m. gegužės 20 d., trečiadienis

Veganiška šalta „latte“ be kofeino


Neretas sveika gyvensena besidomintis visiškai atsisako kavos ir kitų kofeino savyje turinčių gėrimų (juodoji, žalioji arbata, energetiniai gėrimai ir t.t.) dėl kofeino sukeliamo apgaulingo energijos antplūdžio ir vėliau sekančių nuovargio pojūčio/nuotaikos svyravimų ir t.t. Išsamiau – ČIA.
Kavos skonio besiilgintieji internete gali rasti prieskonių mišinių, kurie savo skonių savybėmis tikrai primena kavą, o savo kainų savybėmis – kosmosą. Žinoma, kur kas paprastesnė alternatyva yra cikorijų ar gilių kavos gėrimai.
Bėda, kad šiuo metu reziduoju ne Lietuvoje, kur cikorijos yra visiškai negirdėta retenybė. Paieškojus internete, aptikau arčiausiai mano mėgstamiausios kavos – latte – esantį veganišką nevirto gėrimo variantą, kuris pradžiugino skonio receptorius ir išlydė širdį.
--------------------------------------------------------------------------------------------
1 kupinas šaukštas migdolų, žemės arba anakardžių riešutų sviesto
0,5 šaukštelio vanilino esencijos
2 šaukštai maca miltelių
1 kupinas šaukštelis ashwagandha miltelių
1 šaukštas karobo miltelių (arba 100 proc. kakavos)
druskos, kajeno pipirų, cinamono pagal skonį
600 ml sojos/riešutų/ryžių pieno
ryžių sirupo pagal skonį arba 3-5 brinkintų datulių

1. Visus ingridientus sumetam į maisto smulkintuvą/koktelinę ir malam porą minučių, kol skoniai gerai persimaišo. Karobo milteliai daug labiau primena kavos skonį nei grynoji kakava, todėl jeigu norim labiau „latte“ varianto, naudojam karobo miltelius, jeigu širdis linksta link šaltos „moka“, keičiam 100 proc. kakava.
2. Paragaujam, papildom reikiamais prieskoniais/skiedžiam pienu.
3. Leidžiam nusistovėti, nusisėdėti ir nusigulėti bent 10 minučių.
4. Geriam ir palaimingai šypsomės.






2015 m. gegužės 17 d., sekmadienis

Becukriai veganiški kokosų pieno ledai


Trečiasis veganiškų ledų bandymas (Nr. 1 – ČIA, Nr. 2 – ČIA). Rezultatas – džiuginantis, super paprastas ir greitas, ir tikrai besikartosiantis ant mūsų stalo.
---------------------------------------------------------------------------------------------
1 skardinė kokosų pieno
1 puodelis šaldytų arba šviežių uogų
1 šaukštas kokosų aliejaus
1 šaukštas ryžių sirupo

1. Kokosų pieno skardinę iki vientisos masės sumaišom su sirupu ir kokosų aliejumi.
2. Pridedam šviežių arba šaldytų uogų (naudojau šaldytų uogų mišinį).
3. Transportuojam į šaldymo kamerą bent kelioms valandoms.
---------------------------------------------------------------------------------------------
P.s. kokoso pieno pagrindą galima naudoti bet kokio kito skonio ledų gamybai: laimo/apelsinų/šokolado/mango/mėtų/etc. Skonius tarpusavyje galima visiškai maišyti ir permaišyti. „Kova be taisyklių.“

2015 m. gegužės 15 d., penktadienis

Sveikuoliškas avinžirnių užkandis


„Game Of Thrones“ nauja serija = naujas sveikas užkandis“ ciklas tęsiasi. Šiandien eteryje – itin greitai pagaminamas, super paprastas ir labai traškiai riešutėliškai skanus avinžirnių užkandis.
------------------------------------------------------------------------------------

1 skardinė konservuotų avinžirnių
1 šaukštas alyvuogių aliejaus
prieskonių pagal skonį (druska, kajeno pipirai, paprikos milteliai ir kt. arba saldusis variantas - cinamonas, kardamonas ir kt.)

1. Pakaitiname orkaitę iki 180 laipsnių.
2. Nusunkiame konservuotus avinžirnius ir dedam į kepimo skardą, padengtą kepimo popieriumi be jokių prieskonių ir aliejų.
3. Kepam apie 30 min., kol avinžirniai apskrunda ir tampa traškūs (į tarpus galime paritinėti skardoje, kad iš visų pusių apskrustų).
4. Sumaišome su aliejumi ir norima prieskonių kombinacija.
5. Jungiamės žiūrėti „Game of Thrones“, solidariai pralaukiam bent jau muzikinę intro, o tada kertam dar šiltus.


2015 m. gegužės 12 d., antradienis

Veganiškas brandintas „sūris“


Didelis šio gaminio pliusas – puikus, aitrus, labai sūriškas, delikatesinis rezultatas. Didelis minusas – labai ilgas gamybos procesas, kuriam morališkai ruošiausi kokias dvi savaites. Ar buvo verta? O taip.
Visų pirma, daiginam kviečius. Kaip tą daryti, pvz., ČIA.
Tuomet gaminam redžiuvelaką. Vienas iš būdų – ČIA.
Tada iš daigintų grūdų liekanų gaminam krekerius. Tokius, kaip ČIA. (Tiek tos, šitą žingsnį galima praleisti).
Ir tik tuomet gaminam veganišką brandintą „sūrį“.
-----------------------------------------------------------------------------------
2 puodeliai pernakt mirkytų anakardžių riešutų
0,5 puodelio redžiuvelako
druskos, česnako, svogūnų miltelių (arba asafetidos vietoj pastarųjų)
prieskonių apvoliojimui (kmynai, kuminai, paprikos milteliai, čili pipirai, nesmulkinti pipirai, žalumynai, etc.)

1. Riešutus išsukam maisto smulkintuve su redžiuvelaku iki vientisos masės.
2. Masę vyniojam į marlę (nebent visiško stebuklingo atsitiktinimo dėka namuose mėtosi specialus sūriams sukti skirtas audinys) arba paprastai atvirame inde laikom kambario temperatūroje bent 24 val.
3. Po paros masę marlėje kiek nusunkiam (nusausinam), sumaišom su norimais prieskoniais (į vidų dėjau asatefidos), išorę dengiam norimais priedais (dėjau kuminų, čili pipirų ir paprikos miltelių), dedam į šaldytuvą dar bent 24 valandoms, geriau – dvigubai tiek, o išvis gerai – pamirštam kokioms 5 paroms.
4. Tepam ant krekerių arba kitaip delikatesinamės.

2015 m. gegužės 11 d., pirmadienis

Veganiškas lavos pyragaitis


Skaniausius tikruosius „Lava Cake“ be konkurencijos gamina mano draugė Sandra. Ir, reikia pripažinti, kad becukris veganiškas gyvenimas be jų atrodo kur kas liūdnesnis. Bent jau iki šiandien. Šiandien atradau tiesiai į dešimtuką pataikiusį veganiško lavos pyragaičio receptą. Suskubau išbandyti, ir, turiu pasakyti tik viena – 10 iš 10.
--------------------------------------------------------------------------
Pyragaičiui:
0,3 stiklinės graikiškų riešutų
0,3 stiklinės datulių (brinkintų, jeigu sausos)
0,3 stiklinės razinų
0,3 stiklinės avižinių miltų (iki miltų susmulkintų avižinių dribsnių)

Lavai (įdarui):
2 šaukštai ištirpdyto kokoso aliejaus
2 šaukštai 100 proc. kakavos
1 šaukštas ryžių sirupo
keli grūdai druskos
0,5 šaukštelio cinamono
čili pipirų miltelių pagal skonį

1. Pyragaičiams skirtus produktus susmulkinam maisto smulkintuvėje, iki kol visa masė sulimpa. Turi gautis minkymui pasiduodantis plasteliniškas darinys. Jeigu masė per biri, pilam truputį vandens (kuo mažiau).
2. Lipdom pyragaičius ranka arba ištrombuojam keksiukų formos dugną (geriau naudoti silikonines formas), pasiliekam dalį masės dugno uždengimui. Transportuojam į šaldymo kamerą, kol gaminsim lavą.
3. Lavai skirtus produktus sumaišom tarpusavyje, paragaujam rezultatą ir adaptuojam pagal skonį (dėjau labai daug čili pipiriukų, kad lava būtų tikrai su charakteriu).
4. Traukiam iš kameros kiek sustingusius keksiukus, pilam lavą, ant viršaus gražiai, kantriai ir akylai (kad lava neišbėgtų) užlipdom blyno formos kepurėles, kurios bus mūsų dugnas.
5. Apverčiam pyragaičius (iškratom lauk), ir mėgaujamės iškart, kol lava dar šilta ir nesustingusi.

2015 m. gegužės 10 d., sekmadienis

Veganiškas „ricotta" sūris ant lazanijos


... arba tobulo veganiško sūrio paieška Nr. 3 (Nr. 1 – ČIA, Nr. 2 – ČIA).
Šio recepto idėjinį pradą labai sunku atsekti, perskaičiau kokius 8 būdus ir galutinį variantą susikūriau pati.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
1 pakelis šilkinio tofu
300 gramų smulkintų lapinių kale kopūstų be kotų arba špinatų (nebūtina)
1 nedidelės citrinos spaustos sultys (kai kur naudoja šaukštą obuolių/vynuogių acto)
2 šaukštai maistinių mielių dribsnių
1 šaukštelis česnako miltelių
1 šaukštelis svogūno miltelių
0,5 šaukštelio druskos (arba keičiam pastaruosius tris į 1 šaukštelį asafetidos. Aš naudoju asafetidą, ji kur kas geriau atkartoja sūrio paskonį)
2-5 šaukštai sojos/riešutų/ryžių pieno arba vandens

1. Visus produktus, išskyrus špinatus (ar kale) bei pieną sudedam į maisto smulkintuvą ir išsukam iki vientisos masės. Pieno pilam kuo įmanoma mažiau. Ragaujam, kas gavos, koreguojam skonį su  prieskoniais.
2. Į masę sudedam kale kopūstus (ar špinatus) ir sumalam iki vientisos žalios makalošės. Jeigu nenorim žalios makalošės, smulkintus žalumynus nuplikom karštu vandeniu (kad sukristų), įmaišom į masę šaukštu.
3. Kepam, kaip įprasta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Mūsų įvertinimas: 9 iš 10. Patiekalams su makaronais tikrai puikiai tinkanti sūrio alternatyva.

P.s. Lazanijos lakštai – be kiaušinių. Lazanijos sluoksniuose šįkart atsidūrė į košę sutrintas saldusis moliūgas (prieš tai keptas 30 min. orkaitėje gabalėliais), paprika, morkos ir porai.


2015 m. gegužės 7 d., ketvirtadienis

Becukris riešutų sviesto kremo tortas


Labai kremingas, labai riešutų sviestiškas ir labai greitai padaromas saldumyno variantas.
Tiesa, teko pavargti, kol radau becukrius ruginius paplotėlius, bet, galų gale, apsistojau su šiais, ir rezultatas – fantastiškas.
------------------------------------------------------------------------------------------
Apatiniam sluoksniui:
100 gramų ruginių becukrių paplotėlių
3 šaukštai kokosų aliejaus
1 šaukštas ryžių sirupo
cinamono

Kremui:
1 pakelis (~200 gramų) šilkinio tofu
2 šaukštai žemės riešutų sviesto
1 šaukštas ryžių sirupo

Šokoladui:
2 šaukštai tirpinto kokosų aliejaus
2 šaukštai 100 proc. kakavos
1 šaukštas ryžių sirupo
cinamono, kardamono, kajeno pipirų, druskos, vanilino (nebūtinai)

1. Ruginius paplotėlius susmulkinam iki trupinių, juos pakepinam kokoso aliejuje su sirupu ir cinamonu bent 5 minutes vis maišydami, kad skoniai persigertų.
2. Trupinius pritrombuojam į torto formos dugną (naudojau 20 cm skersmens atidaromą torto formą), metam į šaldymo kamerą, kol gaminsim likusį tortą.
2. Kremo sluoksniui skirtus produktus sumetam į maisto smulkintuvą, viską išsukam iki viensisos, kreminės masės. Užpilam trupinius, dedam atgalios į šaldiklį, kol gaminsim šokolado sluoksnį.
3. Šokolado sluoksniui skirtus produktus sumaišom tarpusavyje, paragaujam ir pakoreguojam pagal skonį. Užpilam ant torto.
4. Tortą bent 15 minučių palaikom šaldiklyje, kad viršutinis sluoksnis sustingtų. Tuomet bent 2 valandas palaikom šaldytuve, kad skoniai tinkamai nusistovėtų, o kremas sustingtų.
Arba, et, neiškentę valgom, kaip yra.


2015 m. gegužės 4 d., pirmadienis

Sveikuoliški šventuoliški kale čipsai


O taip, klasika. Jeigu esate veganas veteranas, tikrai turite daržovių/vaisių džiovintuvą ir jau maždaug pusę savo gyvenimo valgote įvairius natūralius daržovių čipsus, paties gamintus namuose, tame idiliškame aparate.
Aš, kaip žinia, esu su „atsiprašau, dar mokausi“ ženkliuku atlape, bet nepaisant to, labai knieti viską pabandyti turimomis sąlygomis, t. y. šiuo atveju – orkaitėje.
 Taigi, „Game Of Thrones“ nauja serija = naujas užkandis.
---------------------------------------------------------------------------------------
300 g lapinių kale kopūstų
norimų prieskonių (žolelės, druska, kajeno pipirai, čili pipirai, kuminas, kita)
1 šaukštas alyvuogių aliejaus

1. Įkaitinam orkaitę iki 160 laipsnių.
2. Kale nuplaunam, supjaustom/suplėšom pusės delno dydžio gabalėliais, tam naudojam tik pačius lapelius, be kotų/stiebų.
3. Gerai nusausinam. Labai svarbu nedėti šlapių kopūstų į orkaitę, nes šie kaip mat sutrokš, o ne išdžius. Aš darbavausi popieriniu virtuviniu rankšluosčiu, išnaudojau pusę rulono (apie jų kainas visi žinom, tai mano apmaudą visi irgi suprantam).
4. Subarstom norimus prieskonius, gerai išmaišom rankomis kartu su aliejumi.
5. Dedam į skardą vienu sluoksniu.
6. Kepam apie 15-20 minučių, priklausomai nuo orkaitės karščio palaikymo stabilumo, kol čipsai tampa traškūs, bet nesudegę.
7. Ištraukiam, neliečiam, atvėsinam iki galo.
8. Jungiamės naują „Game Of Thrones“ seriją ir vėl kertam čipsus be kaltės.